Insolvence ve věznici
„V naší věznici mi říkali, že si nemohu podat insolvenci, protože to z vězení nejde. Ale vím, že někde to dělají“. Častý problém, se kterým se setkáváme. Nejen že některé soudy neví, jak se provádějí srážky z pracovní odměny odsouzených, ale ani některé věznice nebo neziskovky neví, jak podávat u osob ve vězení insolvenční návrhy. Jak tedy na to?
Insolvenční zákon nezakazuje podání insolvence (osobního bankrotu, oddlužení) osobám ve VTOS. Musí ale samozřejmě splnit také veškeré podmínky, které mají ostatní dlužníci mimo věznice. Nemají žádné výjimky.
- zaměstnání – je potřeba, aby byl odsouzený pracovně zařazen a měl dostatečný příjem nebo ho doplnil darovací smlouvou. Jako příjem samozřejmě slouží také např. vyplácení důchody.
- výše příjmu – stejně jako běžní dlužníci musí být schopen hradit odsouzený min. částku 2.200 Kč měsíčně. Ta se ale navyšuje o běžné výživné a o určitý podíl dlužného výživného.
- budoucí příjmy – soudy také zkoumají, jaké příjmy bude mít dlužník do budoucna, aby byl schopen dostát svým závazkům a hradit své dluhy. Je nutné tedy pracovat i s příjmy v případě propuštění z VTOS. Ať podmíněného nebo pevného výstupu.
Dále je nutné pracovat s trestnou činností, kterou odsouzený spáchal. Někdy se jí soudy zabývají a mohou na ní pohlížet a zkoumat její vztah ke vzniku dluhů. Nesmí se zapomínat ani na dluhy z trestné činnosti a další, které s v oddlužení neodpouštějí. Dlužník musí vědět, co se bude dít, až insolvence skončí.
Dále bude nutné také soudu doložit mnoho dokumentů, Od podkladů k dluhům, přes různé rozsudky, výživné, rodné listy a další.
Pokud máte k tomuto další dotazy, volejte na naše číslo 728 310 005.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!