A opět převezení do jiné věznice
Chtěla bych syna nechat převést do jiné věznice. Blíž k mému bydlišti, abych mohla jezdit na návštěvy. Jak to mohu udělat?
Dotazy na přemístění do jiné věznice se na nás v poslední době nahrnuly a tak se pokusíme doplnit další informace. Jak již bylo řečeno, je to úkon na jednu stranu jednoduchý, na druhou zcela závislý na rozhodnutí věznice, resp. věznic.
Nejdříve právní pohled na celou věc. Přemístění je upraveno v § 10 vyhlášky č. 345/1999 Sb., kdy přímo v odst. 1 písm. b) se praví, že odsouzený se přemístí do jiné věznice na dobu nikoliv přechodnou po vzájemné dohodě ředitelů věznic stejného základního typu uplatňujících obdobné programy zacházení s odsouzenými za účelem prohloubení výchovného vlivu výkonu trestu nebo na základě rozhodnutí o žádosti odsouzeného nebo jemu blízkých osob.
Co vše z toho vyplývá? Především možnost, že žádost si může podat odsouzený nebo někdo z blízkých osob. Vyhláška neodkazuje přímo na definici osoby blízké z OZ, takže to může být prakticky kdokoliv, kdo má s odsouzeným nějaký vztah. Bohužel není již dále nijak upraveno, jak je žádost posuzována a jak je o ní rozhodováno. Stejně tak ani vyhláška nehovoří o důvodech nebo kritériích.
Jak tedy postupovat? Doporučujeme, aby žádost podal odsouzený a připojilo se k ní co nejvíce osob. Je nutné, aby žádost měla své odůvodnění, tedy jasně řečené, proč by měl být odsouzený přemístěn do jiné věznice. Nejčastějším důvodem jistě bude dostupnost a tedy návštěvy. Je zcela jasné, že rodina je právě tím nejdůležitějším aspektem pro návrat odsouzeného do normálního života po propuštění. Právě rodina se postará o zázemí, o práci a další potřebnou pomoc. I když se stát neustále holedbá, že propouští odsouzené připravené na život, který je čeká, je to samozřejmě nesmyslné a čistě alibistické prohlášení. Rodina a přátelé jsou v tomto případě ti nejdůležitější. Dalším důvodem může být špatný zdravotní stav někoho z rodiny nebo např. malé děti, což prakticky také s dojížděním na návštěvy souvisí. Podpoření žádosti více osobami tedy jistě zvyšuje její šanci na úspěch. Doporučujeme také např. zmínit dopravní dostupnost ve dnech návštěv, kdy především o víkendu bývá autobusové spojení špatné. V minulosti jsme řešili případy, kdy rodiny na návštěvy jezdily o den dopředu. Což je jistě ve státě, kde se z jednoho konce na druhý dá dojet za pár hodin, zbytečné a nesmyslné.
Žádost by měla být napsaná stručně, ale výstižně. Podle současných zvyklostí by se měla podávat k rukám ředitele domovské věznice, tedy té, ve které se právě trest vykonává. Ten k žádosti připojí své vyjádření a odešle ji na věznici, do které odsouzený nebo osoba žádost podávající, žádá. Odpověď by měla přijít do 30 dnů. Jak probíhá korespondence mezi věznicemi bohužel nevíme, ale jistě, že si věznice předají informace o odsouzeném. Ze zkušenosti víme, že k dobru může být např. bývalé zaměstnání odsouzeného, věznice rády přijmou kuchaře, elektrikáře a jiné osoby s potřebnými odbornostmi. Na druhou stranu může být právě takové zařazení problém, protože věznice nebude chtít takovou osobu pustit a bude chtít ji si nechat ve svých řadách.
Každá podávaná žádost má svá specifika. Rádi Vám při jejím sepsání poradíme a pomůžeme.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!