Důchodci o žebrácké holi
Nejvyšší správní soud vymyslel v roce 2017, že odsouzený má ve vězení hrazeny své základní životní potřeby a tudíž není důvod, aby mu byly do věznice posílány finanční prostředky, pokud má nějaké dluhy. A nepřímo tak nařídil tyto peníze ve 100 % zabavovat. Následně se toho chytly další soudy a důchodcům s exekucemi je od 1. 1. 2022 zabavován plně celý důvod.
To není věc nová a řešíme ji u našich klientů od začátku tohoto roku. Nemá asi ani smysl se rozepisovat o tom, co všechno si musí odsouzený hradit sám ve vězení. Ostatně jsme toto hned v začátku tohoto roku soudům psali a vůbec je to nezajímalo. Nás dopis najdete pod tímto odkazem.
Je potřeba spíše řešit to, jak se s danou situací vypořádat. Obracejí se na nás totiž i klienti jiným neziskových organizací a ptají se nás, co dělat. Paradoxně i těch organizací, které mají pro seniory programy a na svých webech se holedbají tím, že se seniory pracují.
Jsou v podstatě 5 základní možnosti. Tou první je nedělat nic a čekat, až se změní legislativa. Je v přípravě změna zákona o výkonu trestu odnětí svobody, která by měla změnit systém rozdělování příchozích peněz do věznice ve stejném duchu, v jakém se pracuje s pracovní odměnou odsouzených. Nelze však předpokládat, že to bude letos nebo příští rok. A je i nejisté, jaká verze nakonec projde.
Druhou možností je provést změnu v osobě příjemce dávky důchodového pojištění. Tento způsob je nejrychlejší. Nese s sebou ale riziko při výběru takové osoby, musí to být opravdu někdo, komu příjemce důchodu věří a má jistotu, že bude s jeho důchodem nakládat pouze podle jeho vůle. Zde doporučujeme zajistit posílání nákladů výkonu trestu do věznice (1.500 Kč měsíčně), aby nevznikal další důchod. Podařilo se již změnit osobu nejen standardně na druhého z partnerů, ale také na rodinu nebo osobu blízkou. S touto změnou pomohou sociální kurátoři nebo ČSSZ.
Dále je možné využití institut částečného zastavení exekuce právě na jiný příjem – konkrétně jde o exekuční příkaz k provedení exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky. Zde je problém v tom, že pokud je takovýchto příkazů vydáno více, musí se s každým pracovat zvlášť. Dále může nový exekuční příkaz kdykoliv dorazit. Navíc je to poměrně dlouhé čekání na rozhodnutí soudu, které je navíc nepředvídatelné.
Teoreticky je možné také požádat ČSSZ, aby důchod nezasílala a „deponovala“ ho u sebe. To je ale vhodné pouze u těch příjemců důchodu, kteří budou brzo propuštěni.
Poslední možností je využití chráněného účtu. Je to poměrně zdlouhavá procedura, ale ochrání příjem zasílaný ČSSZ spolehlivě. Je potřeba ale mít již exekuovaný účet (z věznice se spatně zakládá nový účet, banka nemusí takové žádosti vyhovět) a následně zajistit osobu, která chráněný účet pomůže založit na základě plné moci. Věznice jistě nebudou povolovat opuštění věznice za tímto účelem, vyjma osob, kde to bude obecně možné a již např. nějaká aktivita mimo vězeňské zdi proběhla. I zde doporučujeme hradit náklady výkonu trestu, ostatně jako ve všech variantách, aby se neprohlubovalo zadlužení příjemce důchodu.
Jedná se tedy o velice problematickou věc. Pokud by se podařila varianta zajištění příjmu na straně rodiny nebo chráněného účtu, je vhodné zajistit i posílání peněz na zdravotní konto odsouzeného, aby byly kryty i jeho výdaje v této oblasti.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!