Za kolik odsouzení pracují
Nejen rodiny odsouzených, ale např. také zástupci médií se na nás obracejí s dotazem, kolik si vlastně odsouzení ve VT vydělají peněz. No není to moc. Spíše je to hodně málo. Připravili jsme přehled příjmů za rok 2014.
Tabulka v odkazu Rozdělení pracovní odměny 2015 ukáže, kolik odsouzení dostanou, kolik je jim sráženo a na co přesně. Vycházeli jsme z vyhlášky č. 10/2000 Sb., která určuje, jak se s odměnou nakládá a podle nařízení vlády č. 365/1999 Sb., které určuje, kolik a za co odsouzení mohou brát.
Podle nařízení vlády je práce odsouzených rozdělena do 3 skupin:
- práce, pro jejíž výkon není potřebná odborná kvalifikace – běžné úklidové, pomocné a další práce – 4.500 Kč měsíčně hrubého.
- práce, pro jejíž výkon je potřebné vyučení v oboru nebo jiná odborná kvalifikace – např. kuchař, instalatér, elektrikář – 6.750 Kč měsíčně hrubého
- práce zvláště náročná a specializovaná vyžadující zpravidla vyšší než úplné střední vzdělání nebo vyšší než úplné střední odborné vzdělání – většinou práce u externích subjektů – 9.000 Kč měsíčně hrubého.
Pokud ale vezmeme průměrnou měsíční mzdu uvedenou ve statistice VS ČR za rok 2014, kterou byla částka 3,725 Kč, je zřejmé, že je hojně využíván odst. 3 § 2 nařízení vlády 365/1999 Sb. Ten umožňuje zaměstnávat odsouzené na zkrácený úvazek. Tedy méně než klasických 40 hodiny týdne. Někteří tvrdí, že tím VS ČR uměle zvyšuje počet zaměstnaných vězňů, ten byl v roce 2014 60,97 %. Když je totiž využit fond pracovní doby pouze na 73,79 %, je sice zaměstnáno více vězňů, ale na kratší dobu. Na druhou stranu si ale zase víc odsouzených vydělá nějaké peníze. Sami si odpovězte na otázku, zda je lepší zaměstnat více lidí za méně peněz, nebo méně lidí za více peněz. Jistě by bylo nejlepší zaměstnat více lidí za více peněz, ale sehnat pro osoby ve VT zaměstnání je velice složité.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!