Akce a setkání
Členové našeho spolku se často účastní mnoha akcí tématicky zaměřených na naší činnost. Pravidelně pořádáme také setkání s našimi klienty.
O všech akcích budeme od roku 2016 nadále podávat veškeré informace v rubrice Novinky.
Setkávání s ostatními organizacemi nám přináší mnoho možností zlepšení naší činnosti a možnost výměny zkušeností a znalostí z dané oblasti. Při setkání našich členů a klientů se všichni pak mohou navzájem poznat, vyměnit si své zkušenosti a především vidět, že nejsou sami, kdo se svým novým životem úspěšně „bojují“.
Původně jsme tato setkání organizovat nechtěli, ale postupem času jsme začali této aktivitě věnovat více času a prostoru, protože jsme mohli sledovat její jednoznačný pozitivní přínos. Udržování vztahů nejen se členy a spolupracovníky našeho spolku, ale také mezi klienty navzájem, je aktivitou, kterou chceme i do budoucna více rozvíjet. Protože ale musíme především ctít soukromí našich členů, spolupracovníků a klientů, budeme přinášet zprávy z těchto setkání především v písemné formě. Chápeme obavy některých ze zveřejnění fotografií, protože předsudky ve vztahu k lidem, kteří byli ve vězení, nebo se oblastí VT a VV zabývají, jsou v lidech zakořeněny opravdu hluboce.
__________________________________________________________________________________
9. únor 2016 Rok 2016 začal „putovním“ setkáním. Během ledna a února jsme navštívili všechny naše klienty, za které jsme podávali v minulosti záruku za dovršení nápravy odsouzeného. Setkali se také všichni členové našeho spolku a probrali jsme směr naší práce na celý rok 2016.
19. září 2015 Najít v programech všech zúčastněných osob den, kdy by bylo možné uspořádat jejich setkání, je téměř nadlidský výkon. Dnešního dne se nám tedy podařilo uspořádat setkání mezi Pražáky a Jihočechy. Klienti, které máme na jihu Čech nás navštívili v Praze. Počasí nám přálo a tak jsme mohli společně projít Prahu a pak v klidu probrat všechno, co nás napadlo. Témat bylo hodně a každý nějakým svým příběhem, názorem nebo zkušeností přispěl k dobré náladě a povídání, které mělo pro každého svůj smysl.
5. června 2015 Až dnešního dne jsme byli schopni zorganizovat setkání s našimi členy a externími pracovníky v Brně. Jediným důvodem bylo velké množství práce a všech ostatních činností, které měl každý na starosti. Nezbyl bohužel čas na to, abychom se setkali dříve. Diskuze se točila především okolo našeho nového programu Finance a VT, řešily se konkrétní případy našich klientů a hledaly se možnosti pro řešení jejich předluženosti nebo jednotlivých exekucí a dluhů.
28. května 2015 Nemohli jsme samozřejmě chybět na dalším velice zajímavém semináři, které pravidelně pořádá sdružení Za branou. Téme bylo tentokrát velice zajímavé: Mentoring jako příklad sociální inovace v přístupu k propuštěným z výkonu trestu odnětí svobody. Díky studentce Fakulty humanitárních studií Lucii Trnkové, která na téma mentoringu psala svoji magisterskou práci, jsme začali debatu teorií mentoringu a jeho rozdělením. Pojmenovat mentoring jako takový nebylo vůbec jednoduché a především srovnání se zahraničím přineslo poznatek toho, že mentoring je u nás opravdu ještě v „plenkách“. Zkušenosti sdělené pak dalšími přednášejícími ale ukázali, že i u nás mnoho organizací již mentoring zvládá a má k němu co říci. Některé jsou dokonce tak daleko, že se jim i chlubí, i když ho nedělají. Alespoň tak vyzněly informace přednesené zástupkyní Centra Rubikon, které omezilo svoji činnost a pomoc pouze již na osoby, pro které zajišťují zaměstnání.
29. ledna 2015 Tématem letošního prvního, ale jinak pravidelného setkání pořádaného sdružením Za branou, byly tentokrát Rodiny odsouzených. Jistě je nutné se tomuto tématu věnovat, protože právě rodiny jsou postiženy výkonem trestu stejně tak, jako samotní odsouzení. Na rodinách také leží prakticky veškerá část pomoci a nákladů, které s sebou nese opuštění výkonu trestu. Velice specifickou částí této problematiky jsou samozřejmě děti, jejichž rodiče jsou ve vězení. V minulosti jsme se této problematice věnovali poměrně intenzivně. Společně s Českým helsinským výborem jsme pořádali a zajišťovali návštěvy dětí z dětských domovů u jejich rodičů ve VT. K tématu rodin odsouzených vystoupila za ČHV Bc. Dana Vrabcová, dále Bc. Martin Galbavý z organizace Rozum a cit, Barbora Deutschová z Romodromu a Jan Frank ze sdružení Za branou.Pozvání přijali také zástupci GŘ VS, paní Ivana Hnídková, zástupci tisku – článek vydal server idnes.cz, sociální pracovníci a samozřejmě kolegové z ostatních neziskových organizací.
9. října 2014 O kavárně Dismas jsme do obdržení pozvánky nevěděli a neslyšeli. A byla to velká škoda. V příjemné kavárně v ulici Na Poříčí se konalo další setkání sdružení Za Branou, tentokráte s hosty jistě pro nás nejžádanějšími. Osobně se dostavila paní ministryně spravedlnosti prof. JUDr. Helena Válková, náměstek MSp Mgr. Vladimír Zimmel a ředitel odboru vězeňství Mgr. Michal Špejra. V příjemném posezení kavárny s výbornou obsluhou a skvělou kávou se diskutovalo nejen o projektu zaměstnávání osob s trestní minulostí v této kavárně, ale také o dalších možnostech v této oblasti, kdy určité možnosti představili zástupkyně Generálního ředitelství Úřadu práce. Paní ministryně společně se zástupci MSp diskutovali s přítomnými nejen o otázkách zaměstnávání odsouzených, ale také o narůstající recidivě nebo zadluženosti osob ve VT. My jsme s panem náměstkem dlouze hovořili o našem programu Finance a VT, se kterými jsme začali navštěvovat věznice. Vyměnili jsme si také další zajímavé informace se zástupci Centra Rubikon, sociálními kurátory, PhDr. Alenou Marešovou z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci a mnoha dalšími účastníky. jsme rádi, že o projektu Dismas a našem setkání informovala také média, např. deník Blesk, Český rozhlas nebo novinky.cz. Doufáme, že podobných projektů, ale především zaměstnavatelů, kteří se nebojí dát šanci osobám se zápisem v rejstříku trestů, bude nadále přibývat.
14. srpna a 12. září 2014 Ve spolupráci s Mezinárodním vězeňským společenstvím jsme absolvovali první tři přednášky na téma Finance a VT. Věříme, že toto velice ožehavé téma bude pro odsouzené zajímavé a především jim umožní najít odpovědi na spoustu otázek týkajících se vlastních financí, financí jejich rodin a především financím po propuštění z VT. Bližší informace naleznete zde.
5. června 2014 Další ze seminářů pořádaných sdružením Za branou, tentokrát s PhDr. Alenou Marešovou z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, byl pro nás velice přínosný. Potvrdilo se naše přesvědčení v otázce vztahu recidivy a návratu do stejného prostředí u podmíněně propouštěných. Jednoznačně právě prostředí ovlivňuje chování a jednání propuštěného, a to nejen u podmíněně propuštěných, ale také u osob s pevným výstupem z VT. Pro neziskové organizace je to jednoznačné potvrzení toho, že právě práce s propuštěnými po jejich návratu domů je velice důležitá a především musí být postavena na pomoci v eliminaci kriminogenních podnětů, tedy toho, co vedlo propuštěného k páchání trestné činnosti v minulosti. 64 % osob se do výkonu trestu vrátí, a toto číslo je opravdu hrozivé. Svědčí o tom, že stát nedovede v současné době tuto situaci spolehlivě řešit a o propuštěné se postarat tak, aby se mohli zařadit do běžného života.
3. května 2014 se v Brně opět sekali naši klienti se zástupci spolku. Tato setkání jsou velice přínosná opravdu pro všechny. Propuštění diskutují mezi sebou o svých problémech, vyměňují si své zkušenosti, které jim opuštění věznice a nový život s sebou přinesly. Pro spolupracovníky spolku jsou pak hlavním přínosem informace o tom, jak opravdu vypadají první dny propuštěného, jaké mají problémy, na co naráží při řešení běžných životních situací a jaké možnosti se jim poskytují. Díky tomu pak můžeme efektivněji pracovat s dalšími propuštěnými. Společně jsme pak předali paní Marii U. z Ivančic naši sbírku umělohmotných víček na pořízení vozíčku pro postiženou holčičku. Jsme rádi, že i takto naši členové a klienti přispívají a podílejí se na běžném životě svého okolí.
30. dubna a 20.května 2014 Jarní měsíce přinesly dvě opravdu zajímavá setkání. Ministerstvo spravedlnosti vyslyšelo volání neziskových organizací a 30. dubna proběhlo první setkání o spolupráci MS a neziskovek. Platforma pro spolupráci v oblasti vězeňství s alternativních trestů probíhala pod záštitou ministryně spravedlnosti a pro nás nejdůležitější bylo to, že zástupci ministerstva chtějí na toto první setkání co nejdříve navázat. Druhou akcí pak byl je seminář RUBIKON Centra pořádaný v Justičním areálu Na Míčánkách s tématem problematiky zaměstnávání osob po propuštění z VT. Vystoupí paní ministryně prof. JUDr. Heleny Válkové, CSc. a generální ředitelky Generálního ředitelství Úřadu Práce ČR Ing. Marie Bílkové, Mgr. Pavel Štern, náměstek MS pro vězeňství a trestní politiku, Pavlína Kalousková – předsedkyně Byznys pro společnost, Tomáš Dobromský – analytik společnosti LMC a zástupci RUBIKONu.
24. dubna 2014 Občanské sdružení Za branou i v roce 2014 pokračuje se svých tématicky zaměřených seminářích. Tentokrát se diskutovalo o dětech. O dětech, jejichž rodiče jsou umístěni ve výkonu trestu. Semináře se účastnili zástupci PaMS, Ministerstva spravedlnosti ČR, kurátoři, zástupci dětských domovů a další odborná i neodborná veřejnost. Vystoupila Dana Vrabcová z Českého helsinského výboru s informacemi o projektu asistovaných návštěv a Gabriela Kabátová z Mezinárodního vězeňského společenství, o. s. Obě tyto organizace mají vlastní programy zaměřené na matky a otce ve výkonu trestu a jejich děti.
6. – 7. března 2014 Exekuce a dluhy jsou obrovským problémem většiny odsouzených a komplikují jim značně start do nového života. Je nutné na ně nezapomínat a řešit je i v době výkonu trestu. I když si odsouzený vydělává prací ve VT opravdu minimální prostředky, lze jejich část použít na úhradu exekucí a dalších dluhů a použitím části vlastních prostředků – tzv. kapesného, lze projevit dobrou vůli při splácení svých dluhů a tím docílit dohody s věřiteli, která usnadní finanční zátěž při přechodu do dalšího života. Díky jednomu z našich sponzorů jsme se mohli zúčastnit dvoudenního školení pořádaného Exekutorským úřadem JUDr. Vrány v Přerově, kde jsme mohli navázat spolupráci v rámci připravovaných programů zvyšování povědomí a znalostí o problematice exekucí a jejich řešení u odsouzených.
18.12.2013 V předvánočním čase jsme byli pozváni na setkání při příležitosti 25. výročí od založení České helsinského výboru. V sídle organizace v Praze jsme měli možnost pohovořit s pracovníky výboru, s jeho členy a zástupci a také poznat osobně některé z jeho zakládajících členů nebo bývalých spolupracovníků. O otázkách dodržování lidských práv jsme pak hovořili s předsedkyní výboru paní Táňou Fišerovou, členy předsednictva Lucii Rybovou nebo Rudolfem Vévodou a Annou Šabatovou.
28.11.2013 Občanské sdružení Za branou pořádalo první ročník Prison Family and Art Fest v divadle Atlas v Praze. Dopolední program byl věnován otázkám podávání záruk a podmíněného propuštění. Mezi třemi pozvanými zástupci občanských sdružení jsme byli také my. Za nás se ho účastnil ředitel sdružení Petr Schneedörfler a koordinátor Eduard Zeiler. Diskuze byla velice plodná a přinesla mnoho otázek o této problematice, které bude nutné ještě v budoucnu odpovědět. Další informace o této akci, stejně jako záznam diskuze, najdete na stránkách os Za branou.
19.10.2013 Další z řady setkání, tentokrát přijeli na víkend za námi do Prahy naši dva spolupracovníci a především blízcí přátelé Standa a Iva. Vedou naši pobočku v Brně a starají se o všechny naše klienty a propuštěné na jižní Moravě. Prodiskutovali jsme všechny případy, které jsou v současné době v řešení., probrali strasti a problémy klientů a samozřejmě jsme také zavzpomínali na začátky naší spolupráce v roce 2010 a na první společné klienty. Těšíme se na další spolupráci a doufáme, že se ještě do konce tohoto roku společně setkáme.
3. 8. 2013 Setkání v jižních Čechách. Za krásného slunečného počasí se v Českých Budějovicích setkali naši klienti a pracovníci z jižních Čech. Přišli prakticky všichni a „pochlubili“ se se svými životy. To je pro nás vždy ta nejlepší odměna. Jižní Čechy patří v tomto trochu k výjimkám, protože zde je prakticky pouze jeden výkon trestu, a to ve Vazební věznici v Českých Budějovicích. O to více času a péče ale můžeme věnovat jednotlivým klientům. Naše první setkání v tomto městě jsme si zpestřili vyjížďkou na motocyklech.
30. 7. 2013 Nedaleko od propasti Macochy u Sloupského koupáku se potkali naši pracovníci a klienti z jižních Čech a jižní Moravy. Počasí nám přálo a setkání se protáhlo až do pozdních večerních hodin. Hlavní „hvězdou“ tohoto setkání byl náš spolupracovník a přítel pan Ing. Vladimír Konečný. S velkou radostí se se všemi podělil o svůj životní příběh, který začal nespravedlivým odsouzením, 24 měsíci ve vězení a nakonec osvobozujícím nálezem Ústavního soudu a rozsudkem, který konečně za mříže poslal toho pravého „kriminálníka“.