Reakce na tiskovou zprávu Ministerstva spravedlnosti ČR
Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR na svých stránkách vydal dne 18. srpna 2014 tiskovou zprávu s reakcí na chybnou interpretaci novely vyhlášky upravující osobní prohlídky obviněných serverem Echo24.cz. Protože považujeme problematiku nejasně formulovaných zákonů, vyhlášek a všech dalších právních pramenů za velký problém, reagovali jsme přiloženým dopisem.
Chybná a rozdílná interpretaci znění paragrafů některých zákonů, vyhlášek a dalších nařízení stojí na začátku mnoha zcela zbytečných sporů občanů a firem se státem a bohužel také jednotlivých orgánů státní správy mezi sebou. Mnohdy se tomu dá předejít právě správnou a jasnou formulací daných ustanovení. Čeština je velice květnatý a složitý jazyk a tím také často dochází k nejednotnému výkladu některých slov, slovních spojení či dokonce celých vět.
V duchu našich mnoha zkušeností s kauzami, které započaly právě rozdílným výkladem, jsme se rozhodli reagovat na článek MS. Naši odpověď zaslanou mailem dne 20. srpna 2014 naleznete níže.
Dobrý den,
dovoluji si tímto reagovat za spolek Lighthouse na tiskovou zprávu Tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti, ve které MS vyvrací špatný výklad navrhované změny ve vyhlášce k výkonu vazby a trestu. Zcela chápeme vyjádření MS a jeho výklad, kterým reaguje také na zcela pochopitelnou interpretaci znění nové vyhlášky ze serveru Echo24.cz. České zákony jsou bohužel „zaplevelené“ obsahově nejednotnými a zavádějícími formulacemi, které do nich vnášejí nejasnosti a otevírají zcela zbytečný prostor pro dvojí výklad jejich jednotlivých ustanovení. Zejména používání slovo „zpravidla, obvykle, lze“ apod. umožňuje účelové „ohýbání“ zákonů dle potřeb logicky vždy silnější strany. Tedy ve vztahu k občanům strany státu.
I když je v tiskové zprávě odůvodnění změny znění vyhlášky logické, je nutné apelovat na předkladatele vyhlášky, aby v rámci prevence předešel těmto formulacím. Pokud již nyní je znění vyhlášky chybně interpretováno, lze očekávat, že k tomu bude docházet i v budoucnu v době po jejích schválení a uvedení v účinnost. Zvláště v případech, kdy systém fungoval na nějaké bázi a nějakým způsobem delší dobu, dochází velice často k chybné interpretaci nových pravidel a předpisů, pokud v nich není vše uvedeno jasně a bez pochyb o výkladu. Při přečtení uvedené tiskové zprávy totiž musíme dát zapravdu jejím kritikům. Z formulace „osobní prohlídku provádí osoba stejného pohlaví“ opravdu nevyplývá, že by druhá osoba, která může u prohlídky být, protože ji vyhláška nezakazuje (pokud to nespecifikuje jiný právní zdroj), již nemusí být stejného pohlaví. Tento výklad vychází z předešlého znění vyhlášky a zcela jistě tak bude interpretován i po provedení změny. V případě uvedené změny vyhlášky by mělo nepochybně být uvedeno, že u prohlídky nesmí být osoba jiného pohlaví. Tím by se zcela jistě odstranily veškeré pochybnosti a předešlo budoucím sporům.
Na dvojí interpretaci narážíme při naší činnosti v rámci VT a VV velice často a mnohdy tak vznikají zcela zbytečné spory, kterou jsou často řešeny v rovině Vězeňská služba ČR versus odsouzený nebo vazebně stíhaný občan. Tedy boj nerovný a s nerovnými zbraněmi. A pokud říkáme boj, tak opravdu myslíme boj, protože VS bere mnoho výtek a dotazů od odsouzených nebo vazebně stíhaným osob stále ještě jako útok na svoji organizaci, resp. konkrétní jednotlivce.
Věříme, že MS náš pohled chápe a zváží výše uvedené informace.
Náš mail dorazil na MS 20.08.2014 a byl označen jako elektronické podání b7803a2a-b616-40bd-929a-ca3314ec556f a s běžným číslem 29654/2014.
Původní zpráva MS ČR v nezměněné podobě převzatá z webových stránek ministerstva:
Ministerstvo spravedlnosti uvádí na pravou míru mylnou interpretaci novely vyhlášky upravující osobní prohlídky obviněných při přijímání do vazby
Ministerstvo spravedlnosti nesouhlasí s mediální interpretací připravovaného návrhu novely vyhlášky, která mimo jiné upravuje osobní prohlídky obviněných při přijetí do vazební věznice. Server Echo24.cz v článku Intimní prohlídky opačným pohlavím? Návrh od Válkové šokuje advokáty (publikováno 16. 8. 2014) mylně uvádí, že ministerstvo chystá změnu, která by umožnila, aby osobní prohlídky obviněných mohly provádět i osoby opačného pohlaví. Jedná se o naprostou dezinterpretaci, která vychází z chybného výkladu návrhu novely vyhlášky.
Vyhláška č. 109/1994 Sb., kterou se vydává řád výkonu vazby, totiž dnes v paragrafu 7 odstavce 2 stanoví, že „osobní prohlídku, jakož i ostrahu během ní, provádí osoba stejného pohlaví“. Jinými slovy toto ustanovení vyžaduje, aby v rámci osobní prohlídky byli vždy přítomni dva příslušníci Vězeňské služby ČR stejného pohlaví.
Z poznatků vězeňské služby nicméně vyplývá, že v některých jejích organizačních jednotkách vzniká problém ve chvíli, kdy je v mimopracovní době ve službě pouze jedna příslušnice.
Proto ministerstvo v připravované novele vyhlášky navrhuje upravit výše citované ustanovení tak, že se škrtne část věty „jakož i ostrahu během ní“, a zůstane tedy pouze věta „osobní prohlídku provádí osoba stejného pohlaví“. Tím bude do budoucna umožněno, aby prohlídku obviněného mohla provádět pouze jedna osoba (nikoliv nutně dvě jako doposud), nicméně stále bude garantováno, že musí jít o osobu stejného pohlaví, jako je obviněný.
Na závěr připomínáme, že k účinnosti novely vyhlášky zatím nedošlo, protože vyhláška je stále dosud pouze v mezirezortním připomínkovém řízení.
18. 8. 2014 Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR
Pokračování korespondence:
From: Konvalina Miroslav Ing. [mailto:MKonvalina@msp.justice.cz]
Sent: Wednesday, September 3, 2014 3:10 PM
To: Lighthouse spolek
Subject: MSp Odpověd na dotaz
Perucká 2482/7
120 00 Praha 2-Vinohrady
Praze dne 3. 9. 2014
Vážený pane řediteli,
děkuji za Vaši reakci na tiskovou zprávu Ministerstva spravedlnosti týkající se navrhované změny § 7 odstavce 2 vyhlášky č. 109/1994 Sb., kterou se vydává řád výkonu vazby („… (2) Osobní prohlídku, jakož i ostrahu během ní, provádí osoba stejného pohlaví.“ – tj. vypuštění slov „jakož i ostrahu během ní“ z původního znění), a dovolím si zde v odpovědi uvést pár upřesnění.
Návrh uváděné navrhované změny vychází mj. z potřeby legislativně sjednotit právní úpravu osobní prohlídky při přijetí obviněného do věznice podle vyhlášky č. 109/1994 Sb., kterou se vydává řád výkonu vazby (§ 7 odst. 2), s právní úpravou osobní prohlídky při přijetí odsouzeného do věznice podle vyhlášky č. 345/1999 Sb., kterou se vydává řád výkonu trestu odnětí svobody (§ 4 odst. 1 před středníkem). Vyhláška č. 345/1999 Sb., kterou se vydává řád výkonu trestu odnětí svobody, § 4 odst. 1 zní: „Při přijetí do věznice se u odsouzeného provede osobní prohlídka, a to osobou stejného pohlaví; …“ V tomto znění setrvává právní úprava osobní prohlídky odsouzeného již minimálně dvacet let v nezměněné podobě. A je nutné dodat, že v praxi její provádění v rámci daných pravidel funguje bez problémů. Vězeňská služba nezaznamenala v tomto ohledu žádné stížnosti např. ze strany obhájců, lidskoprávních organizací, výboru pro zabránění mučení apod. Dobrá praxe a dobré zkušenosti jsou trvale zaznamenávány stejně tak i pokud jde o přijímání obviněných do věznic.
V rámci rovnosti přístupu při přijímacích prohlídkách v případě odsouzených i obviněných by byla jejich právní úprava takto sjednocena – a osobní prohlídky by v souladu s ní (tak jako doposud) samozřejmě vždy prováděla osoba stejného pohlaví. Bezpečnost vstupní prohlídky je zajištěna i dalšími osobami, které se nacházejí mimo prohlídkový prostor. Prohlíženou osobu tak nevidí, pouze mohou v případě potřeby z bezpečnostních důvodů reagovat na možný problém. V praxi se v minulosti vyskytl problém v těch organizačních jednotkách Vězeňské služby, ve kterých v mimopracovní době byla ve službě pouze jedna příslušnice. Proto bylo navrženo vypustit tu část věty, která stanoví, že ostrahu během osobní prohlídky musí vykonávat osoba stejného pohlaví jako obviněný.
Z výše uvedeného je zřejmé, že interpretace navrhované změny § 7 odstavce 2 vyhlášky č. 109/1994 Sb., kterou se vydává řád výkonu vazby, v tom smyslu, že by snad do budoucna mělo být umožněno provádění vstupních prohlídek obviněných osobami opačného pohlaví, je nesprávná a není možná.
V úctě a s pozdravem
Ing. Miroslav Konvalina
Ředitel Tiskového odboru
Ministerstvo spravedlnosti
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2
From: Lighthouse o.s. Petr Schneedörfler [mailto:schneedorfler@os-lighthouse.cz]
Sent: Sunday, September 7, 2014 3:03 PM
To: ‚Konvalina Miroslav Ing.‘
Subject: RE: MSp Odpověd na dotaz
Vážený pane řediteli,
velice děkuji za odpověď na můj dopis. Nechtěl a ani jsem se nepouštěl do právního rozboru znění zákona a jeho návaznosti na ostatní právní normativy. Šlo mi především o to, abych upozornil na potřebu jasné definice předkládaných a následně schvalovaných zákonů, vyhlášek a nařízení. Pokud ale nějaký text, mimochodem v tak jednoduché věci, jakou bezesporu prohlídka osob je, vzbuzuje polemiku nad jeho zněním, jistě by bylo jednodušší místo vytváření konstrukce „proč je právě to použité znění správné a bezchybné“, použít takové znění, které by onu polemiku a diskuzi nevyvolávalo. Především proto, že zákony by měly být co nejvíce srozumitelné, protože jsou zde pro všechny občany našeho státu a ne pouze pro vybranou skupinu lidí, která zná veškeré souvislosti a najde si vždy takový výklad znění, který potřebuje. I když se v tuto chvíli samozřejmě pohybuji v rovině obecných konstatování a ne přímo v reakci na diskutované ustanovení vyhlášky.
Budu stejně jako Vy sdílet v tuto chvíli Vaše přesvědčení, že jakákoliv nesprávná interpretace vyhlášky není možná a věřit, že tomu opravdu tak bude.
S přáním mnoha úspěchů ve Vaší práci.
ředitel spolku
LIGHTHOUSE spolek
Královická 2321/83, 100 00 Praha 10 – Strašnice
IČ: 228 74 119
Tel.: 728 310 005
Mail: info@os-lighthouse.cz
dat. schránka: er7iyvw
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!