Program zacházení – 1. PSVD
Stále více klientů se na nás obrací s dotazy na udělení tzv. 1. prostupné skupiny vnitřní diferenciace, která je potřeba k žádosti o přeřazení do jiného typu věznice a k žádosti o podmíněné propuštění (PP).
Pokusíme se tuto problematiku vysvětlit bez použití odkazů na zákony. Příslušné paragrafy budou uvedeny v závorkách, abyste si mohli případně informace doplnit.
V zákoně o výkonu trestu č. 169/1999 Sb. je program zacházení uveden v obecné rovině. Jedná se tedy o základní formu cílevědomého a komplexního působení na odsouzeného, která se zpracovává na základě komplexní zprávy o odsouzeném s ohledem na délku trestu, charakteristiku osobnosti a příčinu trestné činnosti. Pokud tuto vzletnou větu převedeme do běžného jazyka, tak je program zacházení to nejdůležitější, co odsouzený ve věznici musí plnit. Obsahuje totiž souhrn všeho, čím odsouzený bude procházet. Na základě rozsudku, pohovoru s psychologem a speciálním pedagogem se odsouzenému stanoví program zacházení, kterým bude věznice na něj působit. Tedy zvolit tu formu, která povede k jeho nápravě.
Jak dál upřesňuje vyhláška č. 345/1999 Sb. jsou součásti tohoto programu teoreticky tři důležité oblasti. Zaprvé to jsou pracovní aktivity. Sem patří nejenom vlastní zaměstnání odsouzeného, ale také další činnosti, jako brigády nebo nárazové pracovní činnosti ve věznici. Druhou obsáhlou skupinou jsou vzdělávací, výchovné a zájmové aktivity. Jedná se o doplnění vzdělání na středních nebo odborných školách, se kterými VS spolupracuje, odborné kurzy ( např. kuchař, svářečský…), kurzy sebeovládání a další běžné aktivity – sportovní, společenské, vzdělávací. Poslední oblastí je utváření vnějších vztahů. Mezi ty počítá VS především návštěvy a předpokládáme, že i vytváření podmínek pro návrat odsouzených do běžného života, což by měla být tzv. výstupní oddělení. O těch ale někdy příště.
Program zacházení se pravidelně vyhodnocuje, s čímž je odsouzený seznamován. Ve věznici s dohledem a dozorem A, B každé 2 měsíce, ve věznici s ostrahou a zvýšenou ostrahou C, D každé 3 měsíce. Hodnocení programu zacházení je základem pro návrh na přeřazení odsouzeného do věznice jiného typu. Předpokládejme, že typu mírnějšího, pokud odsouzený program zacházení plní. !!! Vyhláška tedy nestanovuje, že odsouzený musí mít pro přeřazení do mírnějšího typu uvedenou 1. PSVD!!!
Podle koncepce zákona jsou skupiny vnitřní diferenciace návazným produktem programů zacházení. Jsou udělovány odsouzeným na základě plnění programu zacházení, chování, jednání a postojů k tr. činnosti a výkonu trestu. Jedničkáři jsou nejlepší a nejslušnější, trojkaři pak ti nejhorší. Podrobnější podmínky jednotlivých skupin jsou stanoveny ve vnitřních řádech věznic. Bohužel používají věznice tyto skupiny nejen jako motivační prvek pro odsouzené, ale také jako jeden z prostředků pro dosažení stavu, kterého nejsou schopni standardním způsobem. Staré známe „když neuděláš tohle, nedostaneš první diferenčku“.
Věznice se dopouštějí porušení zákona v případě, kdy odsouzenému řeknou, že nemůže být přeřazen do věznice s mírnějším režimem, protože nemá 1. PSVD. Je to samozřejmě nesmysl. jak bylo již uvedeno. Pro věznici je rozhodující pro podání návrhu na přeřazení k soudu plnění programu zacházení a jeho nemožnost další aktualizace. Což zní vzletně, ale znamená to, že není možné program změnit tak, aby odsouzeného v jeho nápravě posunul o daný kus dál. Ani soudy by neměly toto kritérium uvádět, protože nemá oporu v zákoně. Trestní řád podmínky neuvádí a vyhláška 245/1999 Sb. pouze řediteli určuje k jednání soudu o přeřazení zaslat vyhodnocení průběhu a účinnosti programu zacházení. A tím není 1. PSVD.
Podle znění zákona a vyhlášky, není 1. PSVD nutná k plnění programu zacházení!!!
U žádosti o podmíněné propuštění 1. PSVD také není nutná. Je součástí hodnocení odsouzeného. Tady záleží především na jednotlivé věznici, jak hodnocení odsouzeného zpracovává. Pro propuštění je nutné prokázání polepšení, což teoreticky znamená zcela jistě plnění programu zacházení, ale i další chování ve věznici. Podmínky udělení jsou také dány vnitřními řády věznice a slouží pro práci s odsouzeným. Ne jako podmínka úspěšného projednání žádosti.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!