Poplatky za odpad
Každý z nás svým životem vytváří nějaký odpad. Ať se jedná o zbytky jídla, obaly od potravin, umělohmotné nádoby, prach, skleněné lahve, staré oblečení, nepoužívané věci, rozbité boty nebo připálený hrnec, který nejde umýt. Některé odpady můžeme třídit – papír, sklo, nápojové kartony, plasty. Speciální popelnice jsou dnes již i na bio odpad. Za netřídění domovní odpad, který se sváží na skládky nebo do spaloven, se také hradí poplatky. Pro nikoho jistě nic nového. Ale kdo, komu, kdy a kde už je trochu složitější. Jak to tedy je u osob ve výkonu trestu?
Mnoho odsouzených si myslí, že ve výkonu trestu se nemusí odpadky platit. Že je platí věznice. Ono to zní docela logicky, protože systém je obecně nastaven tak, že odsouzený nemá žádné starosti s věcmi běžného života, vše za něj vyřeší věznice. Ale není to tak.
Zákon č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích v § 1 říká, že obce mohou vybírat místní poplatky. Patří sem např. poplatky za psy, za rekreační a lázeňský pobyt, za pronájem veřejných prostranství. Pod písmenem g) pak oplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.
- která má v obci trvalý pobyt,
- které byl podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky povolen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než 90 dnů,
- která podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky pobývá na území České republiky přechodně po dobu delší 3 měsíců,
- které byla udělena mezinárodní ochrana podle zákona upravujícího azyl nebo dočasná ochrana podle zákona upravujícího dočasnou ochranu cizinců,
Ze znění tohoto zákona tedy vyplývá, za jakých podmínek může obec tento poplatek vybírat. Je jasné, že všechny obce budou vybírat poplatky za svoz odpadů. Přesnou částku, způsob výběru a osoby, které mají v dané obci povinnost platit, pak stanovuje každá obec svoji vlastní vyhláškou. Je tedy potřeba se obrátit na obecní nebo městský úřad ve svém městě, kde má odsouzený trvalé bydliště.
V některých městech (např. Praha) platí poplatky za odpady majitelé nemovitostí, v některých neplatí osoby s adresou trvalého bydliště na ohlašovně úřadu, v některých existuje tzn. ohlašovací a registrační povinnost. Je toho zkrátka mnoho, co si obec může udělat dle vlastního rozhodnutí. U většiny obcí spadají odpadky pod odbor životního prostředí. Mohou je však také řešit jiné odbory, např. odbor daní a poplatků. Správné informace Vám také jistě podá sociální kurátor úřadu.
Poplatky za svoz komunálního odpadu je NUTNÉ platit. I když se nejedná o velké částky, tak dluh u obce Vám může poté výrazně zkomplikovat např. výplatu příspěvků od obce, přidělení bydlení nebo další kroky ve vztahu k obci.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!