Placení výživného
Jak platit výživné ve výkonu trestu? Mohou mě znovu trestat za neplacení alimentů, když nemám ve věznici peníze? Mohu požádat o snížení výživného?
Otázce výživného jsme se ještě v naší poradně nevěnovali. A protože se týká opravdu velké části odsouzených osob, poradíme, jak alimenty ve vězení řešit.
Po nástupu do vězení, tedy v průběhu prvních dnů, se odsouzený setká také se sociální pracovnicí věznice. S ní může řešit též veškerou problematiku ohledně dětí. Tedy jak výživné, tak přídavky. Pokud se jedná o přídavky, tak doporučujeme řešit tuto věc ještě před nástupem trestu u příslušného úřadu. Vše se urychlí a nevznikne zbytečná prodleva ve vyplácení. Některé soudy o této možnosti informují již při zasílání výzvy k nástupu trestu, tedy data, do kterého má odsouzený nastoupit do vězení. S placením přídavků jistě pomůže příslušný sociální odbor obecního úřadu.
U výživného je však většinou komunikace mezi matkou a otcem dítěte složitější a řešení si vyžádá o něco více úkonů. Předně doporučujeme komunikovat a domluvit se. Pomoci může např. rodina, která bude výživné platit. Je potřeba si uvědomit, že peníze jdou na děti a náklady na jejich život. Rodina by měla pomoci především v prvních měsících po nástupu, kdy se rozhoduje o umístění odsouzeného v dané věznici a možnosti zaměstnání. Pokud je odsouzený ve věznici zaměstnaný, tak mu věznice provádí srážky ze mzdy. Není to ale většinou v plné výši, protože podle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 10/2000 Sb. jde na úhradu výživného nezaopatřených dětí 30 % čisté odměny. V roce 2013 byla dle informací VS průměrná odměna odsouzeného za jeho práci 3.777 Kč. Lze tedy předpokládat, že nedojde k úhradě výživného ve výši, kterou soud stanovil. Pokud tedy rodina není schopna s placením výživného pomoci, doporučujeme obrátiti se na soud se žádostí o snížení výživného. Nelze předjímat rozhodnutí soudu. Může se stát, že soud žádosti nevyhoví, protože i když nemá odsouzený dostatečný příjem, tak si svojí platební neschopnost způsobil většinou svým vlastním chováním.
Je nutné si uvědomit, že nehrazením výživného ve vězení tato povinnost nezaniká. Ať jde o část nebo celek, vždy je neuhrazené výživné nebo jeho část brána jako dluh. Pokud se však alespoň část hradí, nemůže dojít k naplnění znění paragrafu § 196 zák. č. 40/2009 Sb. o zanedbání povinné výživy. Nejde tedy o porušení zákona, ale dluh zůstává a je možné ho zažalovat a vymáhat exekučně.
Protože se jedná o problematiku velice častou, je schopna s ní každá věznice prostřednictvím svých sociálních pracovnic odsouzenému pomoci. Je tedy potřeba nic neodkládat a vše co nejdříve začít řešit. Pokud pomáhá rodina a platí výživné nebo jeho část, doporučujeme uvádět k příslušné platbě nebo na složenku jako plátce otce dítěte a do sdělení k platbě informaci, že se jedná o výživné. Aby bylo zřejmé, že jde o tuto platbu a nedošlo k záměně.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!