Lidská práva
Při naší práci neustále narážíme na situace, o kterých jsme přesvědčeni, že do právního státu nepatří a v demokratické společnosti není jejich místo. Proto jsme se rozhodli takové situace monitorovat, na ně upozorňovat a podle míry jejich závažnosti je také řešit.
Závažné a především hrubé porušování základních lidských práv a svobod spatřujeme při naší činnosti jednak v jednání některých soudů a průbězích jednotlivých jednání. Dále při výkonu vazby a trestu odnětí svobody, kdy Vězeňská služba ČR častokrát nedodržuje zákony nebo si jejich znění vykládá tak, aby vyhovovalo jejím potřebám. Na těchto případech pak spolupracujeme s dalšími organizacemi, např. Českým helsinským výborem a zpravodajskými a publicistickými médii. Naše případy vyšly již v pořadech jako Na vlastní oči, Střepiny, Redaktoři ČT a v mnoha periodikách internetových, jako novinky.cz, idnes.cz a tištěných např. Mladá fronta Dnes, Právo, Lidové noviny, 5 plus 2.
Soudní jednání – v minulosti bylo již mnohokrát dáno za pravdu občanům, kteří se dožadovali svých práv u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jejich hlavní výtkou byly neodůvodněné průtahy v soudních jednáních, kdy soudy posuzují jednotlivé případy neúměrně dlouhou dobu, a to ne z důvodu složitosti případů, ale z důvodu nekompetentnosti příslušných orgánů a neschopnosti soudů danou problematiku pochopit. V některých případech soudy ztrácejí svojí nezávislost a nestrannost a jejich rozhodnutí vedou osobní postoje soudců, jejich osobní pohled na svět a jsou ovlivněny jejich osobními životní problémy.
Je nutné také apelovat na osoby soudních znalců. Jejich posudky, které zpracovávají pro policii a soudy, ale také pro obhajobu, jsou mnohdy velice vágní, neprofesionálně provedené, postrádají odbornou úroveň a jsou dělány s nedostatečnou časovou kapacitou. Znalci si mnohokrát neuvědomují, že jejich posudky mohou „rozhodovat“ o vině či nevině. Mají nedostatečné vzdělání, nedoplňují si informace a často bohužel přesně nepochopí danou problematiku jako celek. Což samozřejmě není jednoduché, protože nemají právní vzdělání. I tak by ale sami soudní znalci měli být soudní a odejít ze svého „postu“, pokud nedisponují přehledem o svém oboru, o jeho vývoji a posledních trendech. Není nic smutnějšího a bohužel i trapnějšího, když soudní znalec u soudu při své řeči používá data a pojmy z doby před 20 lety. I to jsme v minulosti zažili. Po vystoupení tohoto znalce jsme dokonce zažádali příslušný soud, aby jeho osobu vyškrtl ze seznamu soudních znalců. Nyní čekáme na jeho rozhodnutí.
Pro pochopení problematiky soudních znalců a jejich posudků Vám jistě bude dobře nápomocno vyjádření Prof. JUDr. Jana Musila, CSc., soudce Ústavního soudu České republiky, které bylo zveřejněno na stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Soudy tedy bohužel nejsou schopny zajistit všem občanům bez rozdílu spravedlivý soud, a proto monitorujeme společně s organizacemi, které mají sledování lidských práv přímo jako svoji hlavní činnost, některé soudní jednání. Ať už se jedná o práci soudců, státních zástupců nebo police, tak o práci znalců, ale i výkony obhajoby. Tedy právních zástupců, v mnoha případech právě těch státem určených, tzv. ex offo v případech nutné obhajoby.
Zde najdete některé naše monitorované případy.
Výkon vazby a trestu – specifická oblast, která využívá svého „opevnění“, za které je obtížné proniknout. Systém, který za miliardy korun ročně neplní ani zdaleka jednu ze svých základních povinností, kterou je náprava odsouzených a jejich návrat do běžného života jako občanů, kteří budou žít spořádaným životem.
V současné době sledujeme dva konkrétní případy, u kterých spatřujeme porušování základních práv našich klientů. V obou případech informujeme po domluvě s právním zástupcem našeho sdružení a právním zástupcem klienta organizace, které se ochranou lidských práv a jejich dodržováním zabývají a které ji monitorují. Dále jsme dle potřeby připraveni informovat také média, protože je považujeme za jeden z možných prostředků dosažení spravedlnosti, když se soudní moc a stát stanou slepými a neschopnými konat a napravit páchané bezpráví.