Jak zjistit dluhy
Jsme rádi, že si odsouzení a jejich rodiny začínají uvědomovat nutnost řešení dluhů a všech dalších finančních otázek. Začínáme tyto dotazy dostávat čím dál tím častěji. Proto jim věnujeme i příspěvky v rubrice Poradna.
Dluhy, dluhy a dluhy. Konečně si odsouzení, jejich rodiny a především také stát začínají uvědomovat, že právě dluhy a exekuce jsou ty největší problémy, se kterými se každý propuštěný potýká po svém propuštění. Nezáleží na tom, zda jde o podmíněné propuštění nebo pevný výstup. Dovolujeme si tvrdit, že práce je až na druhém místě. Pokud totiž nemá propuštěný vyřešené své dluhy a má exekuce, tak se pro něj stává práce nezajímavá, protože mu zůstane z platu necelých 8.000 Kč. Pokud má zaplatit např. 250.000 Kč, což není žádná velká suma pro tuto skupinu lidí, tak při platu 12.000 Kč čistého, což je necelých 15.000 Kč, tedy velmi solidní plat pro každého, kdo nastupuje z VT, bude splácet svůj dluh přes 4 roky. Motivace je tedy ta tam a je jasné, že každý půjde raději pracovat na černo, na brigádu a bez řádné smlouvy. Stát si v tuto chvíli vůbec neuvědomuje, že přichází měsíčně o 4.500 korun na daních a raději vymáhá po odsouzených například poplatky za soud nebo dovolí, aby z dluhu 960 Kč za nezaplacenou jízdenku bylo 10.000, které se musí zaplatit. Dovolí, aby ten, kdo se dostal do vězení, musel zaplatit různým pochybných finančním společnostem ( a tím nemyslíme jen ty neznámá, ale hlavně ty známé) 10.000, 50.000 nebo i 100.000 jako pokutu, že nesplácí a aby mu úrok rostl klidně o 500 Kč denně, tedy o 15.000 měsíčně. Mnozí se tak dostávají do situace, kdy jim dluhy naskakují rychleji, než jsou schopni splácet. A do toho se přiživuje 150 exekutorů a tisíce právníků, kteří napíší jeden dokument za víc, než dnes berou odsouzení za celý měsíc práce.
Stát vymyslel perfektně fungující systém na zadlužování lidí nejen ve VT a dává vydělat podvodníkům, kterým legalizuje větší podvody a systematické vydírání lidí, než za které mnohokrát odsoudí samotné odsouzené.
Co tedy dělat?
- Sepsat všechny dluhy odsouzeného – většina si je ani nepamatuje a proto je nutné využít některé z veřejných registrů. My používáme např. Bankovní a Nebankovní registr klientských informací. Sice každý stojí 200 Kč a je nutné mít plnou moc ověřenou notářem, ale poskytne veledůležité informace.
- Dále doporučujeme za 60 Kč zažádat o výpis z Centrální evidence exekucí. Zde by měly být všechny exekuce.
Poté všechny dokumenty projít a snažit se je spárovat. I když za výpisy z registrů platíte, nejsou dokonalé. Zvláště Centrální evidence exekucí, kterou spravuje Exekutorská komora a je spravována podle vyhlášky, obsahuje spousty chyb, nepřesností, zapomenutých exekucí a nezapsaných exekucí. Takže je nutné ještě prověřit dle jiného zdroje. Např. výpis od soudu nebo právě dohledáním v dokumentech.
- Je nutné ukončit smlouvy, které jdou. Snížit splátky, prodloužit dobu splatnosti nebo převést na jinou osobu.
- Doporučujeme komunikovat s věřiteli a navrhnout nějaké alespoň minimální splátky.
- Musí pomoci rodina. Z 5.000 Kč na začátku trestu může za dva roky být i 30.000 nebo více.
- Je možné se také obrátit na specializované firmy, které se zabývají oddlužením. Spoustu informací lze také nejít na internetu.
Tato problematika je velice složitá. Tímto článkem chceme především říci, že je nutné tuto otázku řešit a především to, že ji lze řešit. I když se dluhy nevyřeší, zmírní se jejich dopady. A z námi v příkladu uvedených 250.000, může být třeba jenom 50.000. A to už je obrovský rozdíl.
Velká část dluhů u odsouzených vzniká těsně před nástupem trestu nebo v jeho průběhu. Dluhy vzniklé za rok se pak mohou splácet zbytečně mnoho a mnoho let.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!