Amnestie 2013 a vše kolem ní
Kontroverzní snad ještě více než amnestie Václava Havla z roku 1990. Desítky Vašich dotazů přišly právě na téma novoroční amnestie.
Amnestie vyhlášená Václavem Klausem je stejně kontroverzní jako spousta jeho dalších činů a prohlášení. Bohužel nikdo dopředu nepřemýšlel nad dopadem, který bude propuštění mít pro samotné odsouzené. Ať se jedná o získání dávek, nalezení zaměstnání a v mnoha případech také zajištění bydlení. V případě Úřadů práce se na první dávky čeká minimálně jeden měsíc, práci je obtížné nalézt i pro osoby netrestané (i když má většina propuštěných zahlazený trest, na malých městech se na ně bude hledět pořád jako na bývalé vězně) a neočekávaný návrat do rodiny také nese obrovská rizika. Měsíc leden je pro nalezení práce a pro objem rodinných financí tím nejhorším měsícem v roce. Každá další osoba, kterou rodina musí finančně podpořit a o ní se starat může být velký problém. Rodiny se mohou dostat do finanční tísně, využít pod tlakem nevýhodných půjček, mohou se zhoršit vztahy v rodině a paradoxně nepromyšlená amnestie rodinu může zničit, než aby jí pomohla a podpořila. Bohužel i mnoho těch, kteří se budou chtít vrátit do běžného života a amnestii využít jako svoji šanci, jak byla pravděpodobně také myšlena, nebudou mít v takové množství propuštěných osob a v tak nevhodném měsíci šanci se na vlastní nohy postavit a dostanou se opět na scestí. Což by se možná nemuselo v případě dokončení výkonu trestu stát.
Je zarážející, že vzdělaný člověk s takovou pravomocí s amnestií naložil tak laciným a ješitným způsobem.
Velmi diskutovaným článkem amnestie byl čl. II. Především ve vztahu k němu se rozhořela velice intenzivní debata na téma odškodnění poškozených. Pokud Vás toto téma zajímá, přečtěte si zajímavý právní rozbor této problematiky, který vydal internetový server www.epravo.cz pod názvem Jak je to s nároky poškozených v trestním řízení po jejich zastavení v důsledku amnestie prezidenta republiky.
Amnestie prezidenta republiky ze dne 1. 1. 2013
Čl. I
Prominutí a zahlazení některých nepodmíněných trestů
(1) Promíjím nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud byly pravomocně uloženy před 1. lednem 2013 ve výměře nepřevyšující jeden rok.
(2) Promíjím nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud byly pravomocně uloženy před 1. lednem 2013 a pokud osoba, které byl trest uložen, dosáhla či v roce 2013 má dosáhnout věku 75 let a zároveň jí byl uložen trest ve výměře nepřevyšující 10 let.
(3) Na osoby, kterým se promíjí trest podle odst.1 a 2 se hledí, jako by odsouzeny nebyly.
Čl. II
Zastavení trestního stíhání
Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.
Čl. III
Zmírnění některých nepodmíněných trestů odnětí svobody
(1) Promíjím s podmínkou, že se osoba, které byl trest prominut, nedopustí trestného činu v době odpovídající lhůtě pro zahlazení odsouzení, nepodmíněné tresty odnětí svobody uvedené v odstavci 2 a 3 tohoto článku.
(2) Promíjím nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud byly tyto tresty pravomocně uloženy před 1. lednem 2013, pokud byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen
a) za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo
b) za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem, nebo
c) osobě, která kromě trestné činnosti, o níž se rozhoduje podle tohoto článku, byla v posledních pěti letech před 1. lednem 2013 odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo která byla v posledních pěti letech před 1. lednem 2013 propuštěna z výkonu trestu odnětí svobody, pokud se na ni nehledí, jako by odsouzena nebyla.
(3) Promíjím nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud byly pravomocně uloženy před 1. lednem 2013 apokud byl uložen trest ve výměře nepřevyšující 36 měsíců a zároveň osoba, které byl trest uložen, dosáhla či v roce 2013 má dosáhnout věku 70 let.
(4) Jestliže prominutí trestu podle tohoto článku nelze vztáhnout na celou trestnou činnost, za niž byl uložen úhrnný nebo souhrnný trest, neužije se ho ani zčásti.
Čl. IV
Prominutí dalších trestů
(1) Promíjím podmíněně odložené tresty odnětí svobody pravomocně uložené před 1. lednem 2013 osobám, které
a) dosáhly či v roce 2013 dosáhnou věk 70 let,
b) osobám, kterým byl trest uložen ve výměře nepřevyšující dva roky.
(2) Promíjím nevykonané tresty obecně prospěšných prací nebo jejich zbytky a nevykonané tresty domácího vězení nebo jejich zbytky, pokud byly tyto tresty pravomocně uloženy před 1. lednem 2013.
(3) Na osoby, kterým se promíjí trest podle odst.1 a 2, se hledí, jako by odsouzeny nebyly.
Čl. V
Společné ustanovení
Trestným činem se též rozumí provinění spáchané mladistvým a trestem též trestní opatření uložené mladistvému.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!