Spojování exekucí
Spojování nebo slučování exekucí, používají se oba termíny, je poměrně složitá problematika a ptáte se na ni často. Její výhodou je jednak jednodušší řešení exekucí, jejichž počet s tím může zmenšit a také snížení nákladů na vymáhání. Nedojde tedy k enormnímu poklesu vymáhaných částech, ale spojení nákladů exekutora jisté snížení přinese. Legislativa se v této oblasti ale neustále mění a je potřeba navzájem od sebe odlišovat jednotlivé případy, především pak vznik exekucí před rokem 2012 a po roce 2013. To určuje právě dvojčíslí nebo čtyřčíslí roku za lomítkem v čísle exekuce – 111 EX 1548/2014, 111 EX 1548/12. Pro úplné pochopení doplňujeme, že oprávněný je věřitel (ten, komu se peníze dluží – banka, spořitelna, pojišťovna, stát, finanční úřad, firma, soukromá osoba…) a povinný je dlužník (ten, který dluží někomu peníze, po kom se vymáhá).
Spojení exekucí zahájených do 31. 12. 2012
Pokud má povinný u stejného exekutora vedeno více exekucí zahájených do 31.12.2012, může požádat exekutora o spojení exekucí.
Pokud exekutor takovému návrhu nevyhoví, tedy ho zamítne nebo je nečinný (tzn. že návrh nezamítne a ani neodpoví), může se povinný obrátit na exekuční soud, kterým je soud, který exekucí nařídil. Pokud je jedna z exekucí, které chcete spojit, zaplacena nebo ukončena, je nutné se odvolat proti příkazu k úhradě nákladů exekuce, a to do 8 dnů od jeho doručení. Důvodem podání námitky je právě žádost o spojení exekucí podaná exekutorovi nebo probíhající řízení na exekučním soudu z důvodu jeho nečinnosti.
Spojení u exekucí zahájených od 1. 1. 2013
Exekuce zahájené od 1.1.2013 u stejného exekutora mezi stejnými účastníky se spojí s již probíhající exekucí automaticky, tedy ze zákona, a to dle § 37 odst. 3 zák. 120/2001 Sb. exekučního řádu, který říká: „Další řízení zahájené oprávněným proti témuž povinnému u stejného exekutora dříve, než zanikne oprávnění exekutora k vedení předchozí exekuce, se spojuje s předchozí exekucí ke společnému řízení, a to ode dne podání návrhu.
Další obecná ustanovení
Za určitých podmínek lze spojit i exekuce vedené u různých exekutorů nebo exekuce vedené proti témuž povinnému různými oprávněnými – návrh musí podat oprávněný (návrh nelze podat u exekučních řízení zahájených před 1.1.2013):
1. Spojování exekucí vedených u téhož exekutora různými oprávněnými – tedy věřiteli
Návrh musí podat povinný, a to u exekučního soudu. Musí být splněny následující podmínky:
- předmětem každého ze spojovaných řízení je vymožení částky nepřevyšující 10.000,- Kč a
- oprávnění jsou věřitel v době vzniku vymáhané pohledávky nebo jeho právní nástupce (Příklad: jedním oprávněným jsou Dopravní podniky města Plzně a.s., druhým Tessile Dita s.r.o. a třetím Tessile Dita Services s.r.o., přičemž Dopravní podniky jsou původním věřitelem, který jednu pohledávku vymáhá sám, druhou prodal Tessila Dita a třetí Tessila Dita services).
2. Spojování exekucí vedených u různých exekutorů
Návrh musí podat opět povinný u exekučnímu soudu. Současně musí být splněny následující podmínky:
- předmětem každého ze spojovaných řízení je vymožení částky nepřevyšující 10.000,- Kč a
- jedná se o stejné oprávněné nebo o různé oprávněné, pokud jimi jsou původní věřitel či jeho nástupci (jako výše v případě 1. b.).
V případě exekucí vedených u různých exekutorů, kdy je nařídily různé soudy, je příslušný k podání návrhu takový soud, v jehož obvodu má povinná fyzická osoba trvalý pobyt nebo povinná právnická osoba sídlo. Soud také určí, který exekutor řízení povede. Exekutorovi, který řízení nepovede, náleží náhrada účelně vynaložených hotových výdajů. O jejich výši také rozhodne soud. Naopak mu nenáleží odměna ve výši 15 %.
Comments are closed.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!